VikingSMS – technologia zmniejszająca dystans między rekruterem a pracownikiem

O tym, jak bardzo nowoczesna technologia zmienia nasze życie… warto czasem przypomnieć. Zwłaszcza tym, którym przytrafi się ponarzekać na wolny transfer sieci WiFi, brak zasięgu sieci GSM, czy wreszcie, wolny komputer czy konsolę do gier, które najlepsze lata mają za sobą oraz wszystkim tym, którzy umilając sobie czas w podróży słuchając muzyki odtwarzanej z telefonu lub spędzają weekend oglądając na Netflixie maraton filmów z Alem Pacino w roli głównej.

Racząc się tymi dobrodziejstwami XXI wieku pamiętajmy, że właśnie teraz… gdzieś… powstaje firma, która za kilkanaście miesięcy, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, zmieni reguły gry jakiegoś rynku.

Na taką firmę jak Uber można, oczywiście, spojrzeć jak na grupę cwaniaczków, którzy w skali globalnej obchodzą przepisy dotyczące transportu i zarabiają na tym wielkie kokosy, ale stoi za tym coś więcej – TECHNOLOGIA. Zapraszam do lektury oficjalnego bloga firmy – https://eng.uber.com/tech-stack-part-one, na którym w sposób nieco technokratyczny opisują jak wielką rolę w ich modelu biznesowym odgrywają te nowoczesne zabawki. Ktokolwiek korzystał z ich usług, jest w stanie stwierdzić, że nie jest to zwykła firma taksówkarska.

A jak wygląda to w innej branży – spożywczej? Co z Domino’s? Nie jestem smakoszem pizzy, ale nie muszę nim być by stwierdzić, że Domino’s to coś więcej, niż pizza, czym z resztą chwali się sama firma – http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=135383&p=irol-whydominos i jako jeden z kluczy swojego sukcesu wyróżnia innowacyjność stosowanych technologii:

The emphasis on technology innovation helped Domino’s generate more than 50 percent of U.S. sales from its digital channels at the end of 2015

Co z rekrutacją?

Technologia pozwala takim firmom jak Uber czy Domino’s na zmniejszenie dystansu do klienta. Produkty i usługi nowoczesnych firm muszą być na wyciągnięcie ręki – pizza, taksówka, czy pizza dostarczona pod drzwi (Deliveroo).

W VikingSMS pragniemy przenieść tę ideę na rynek rekrutacji. Tworzymy produkt, który zmniejsza odległość dzielącą rekrutera i potencjalnego pracodawcę do minimum, a konkretniej, do jednego SMS-a.

Nasze rozwiązanie umożliwia rekruterowi błyskawiczne dotarcie do osób zainteresowanych konkretną ofertą, bez konieczności walki o miejsce na tablicach ogłoszeniowych, wykonywania dziesiątek telefonów, wysyłania setek e-maili. Z VikingSMS, wszystko co musisz zrobić to: przygotować wiadomość, wybrać grupę odbiorców i czekać aż VikingSMS zrobi za Ciebie resztę….

… wyśle spersonalizowane wiadomości do potencjalnych kandydatów…

sms

… umożliwi im wyrażenie chęci podjęcia pracy lub odrzucenia propozycji …

confirm

… zda relacje jak dobrze Ci poszło i ilu potencjalnych kandydatów udało Ci się znaleźć…

phone

Nasze rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność kontaktu z wieloma odbiorcami – zachęcam do zapoznania się z tym krótkim materiałem pokazującym jak VikingSMS pomaga w rekrutacji do pracy tymczasowej.

Nasze rozwiązanie jest niezwykle przydatne w przypadku kontaktu z osobami, z którymi komunikacja może być utrudniona ze względu na:

  • bariery językowe,
  • godziny / miejsce pracy,
  • niepełnosprawność.

Dodaj komentarz